poniedziałek, 3 września 2012

Jak zrobić podkast...

... z audycji zamieszczonej w Radiu Wnet.
Podkast tym się różni od audycji umieszczonej w internecie, że ma tzw feed, w postaci kanału RSS.


Kanał RSS umożliwia subskrypcję audycji i pobieranie ich do komputera bez wchodzenia na stronę i sprawdzania "czy już jest nowa audycja". Opcjonalne możliwości przynoszą nam również statystyki subskrybentów oraz możłiwość subskrypcji poprzez e-mail.

Aby utworzyć kanał RSS potrzebujemy adres pliku mp3, który jest otagowany znacznikami id3v2 oraz generator pliku RSS który opiera się na strukturze języka xml. W dalszej części opiszę dokładnie każdy etap.

Adres pliku mp3

jest ukryty w portalu Radia Wnet przed oczami słuchaczy, ale jest dostępny dla osoby umieszczającej plik w portalu. Można go znaleźć klikając prawym przyciskiem myszy na na linkwygląda przykładowo tak:  

http://www.radiownet.pl/system/post/media_posts/attachments/214/original/e667cbdc.mp3Tagi pliku mp3

Tagowanie to żmudna praca i najlepiej wykonać ją od razu po zapisaniu pliku z gotowym nagraniem. Tagi odczytywane są przez większość programów odtwarzających pliki mp3 takie jak Winamp, Aimp,  iTunes  i urządzenia przenośne. Tagowanie należy wykonać przed umieszczeniem pliku na serwerze, portalu. Jest wiele programów, które pomagają właściwie otagować plik. Nie wszystkie zapewniają jednak na przykład wpisanie wielu wierszy w komentarzu, których używamy jako notatek podkastu. Proponuję skorzystać z edytora tagów w Aimpie. Podobne funcje można znaleźć w Winampie i innych programach odtwarzających pliki mp3. W Aimpie podczas odtwarzania utworu, lub po oznaczeniu go w playliście klikamy na F4 i otwiera nam się okienko, w którym wybieramy zakładkę ID3 v2:


Wypełniamy kolejne wiersze wpisując odpowiednio:
Tytuł -Tytuł audycji
Wykonawca - Autor audycji
Album - Nazwa audycji
Gatunek - tu wpisujemy "podcast"
Rok - Rok opublikowania
Adres url - Adres do strony audycji na portalu Radia Wnet
Prawa autorskie - Licencja na podcast, na przykłąd CC-BY
Komentarz - Notatki do audycji. Możemy skorzystać z niektórych znaczników języka html aby na przykład utworzyć hiperłącza (linki), umieścić obrazek (uwaga na rozmiary). O szczegółach, jak to zrobić nie będę się tu rozpisywał. Podpowiedzi dotyczące języka html można znaleźć w internecie.
Po zapisaniu tagów umieszczamy plik w portalu, na serwerze, czyli na stronie audycji.


Budowniczy Roman - generator pliku RSS

To bardzo proste i pomocne oprogramowanie on-line, które wykona za nas żmudną pracę wpisywania kodu w języku xml. Jest jeszcze w trakcie budowy, ale już funkcjonuje w wersji beta. Po zarejestrowaniu się na stronie http://moje.podkasty.info/ należy dodać podkast (kanał audycji), opisać go i dodać odcinek, epizod podając adres do pliku. Jak uzyskać adres do pliku opisałem już wcześniej. Jeśli plik został otagowany (opis powyżej) wystarczy skorzystać z możliwości wczytania danych z pliku. Jeśli plik nie został otagowany wcześniej trzeba opisać epizod "ręcznie".
Adres do pliku RSS pojawia się na stronie opisu kanału audycji na dole przy ikonce RSS i wygląda przykładowo tak:
http://podkasty.info/rss/479


Feedburner

W ten sposób mamy już na podstawie audycji publikowanej na portalu Radia Wnet podkast z plikiem RSS. Warto pójść trochę dalej i skorzystać z Feedburnera by w ten sposób móc rejestrować statystyki słuchalności naszego podkastu. O tym innym razem, jeśli będzie taka potrzeba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz