czwartek, 20 czerwca 2013

Radioodbiornik internetowy

2 lipca 2013 roku o godzinie 7:10 dokładnie kończy się pierwsza aukcja, na której sprzedany zostanie niezwykły odbiornik radia internetowego. Niezwykły bo jest oryginalną konstrukcją wielofunkcyjnego urządzenia, składającego się z odpowiednio dobranych modułów elektronicznych oraz autorskiego oprogramowania firmy Elnovel. Pomysł oraz trzon funkcjonalny jest dziełem grupy zdolnych polskich inżynierów, tworzących nowatorskie rozwiązania i innowacyjne urządzenia elektroniczne. Po podłączeniu do Internetu i prostej konfiguracji, której z łatwością podołają nie tylko fascynacji elektronicznych gadżetów, można od razu płynnie przełączać stacje radiowe, które normalnie nie są dostępne w eterze. Urządzenie sterowane jest bardzo praktycznym pilotem radiowym.

Zdjęcie Lech Rustecki (link do źródła)
Licytacja przebiega w serwisie Allegro (link do strony), najwyższa oferta na teraz to 1000 zł.
W przyszłości każdy chętny będzie mógł przerobić własny, stary odbiornik na radio internetowe. Obsługiwać ono będzie nie tylko strumień radia internetowego, ale również podkasty poprzez kanały RSS. Tak na prawdę końcowa funkcjonalność odbiornika nie jest jeszcze znana, różne koncepcje i pomysły trafiają do twórców i będą brane pod uwagę. Trwają testy oprogramowania i eliminowane są drobne niedogodności pojawiające się podczas używania prototypu. Obsługa będzie możliwa poprzez stronę internetową, aplikację na telefon z Androidem, a także przez pilota. Twórcy zastanawiają się nad umieszczeniem przedefiniowanych stacji radia internetowego i podkastów, które znajdą się w zakupionym urządzeniu. Oczywiście wszystkie ustawienia i kanały radiowe i kanały podkastów będzie można zdefiniować we własnym zakresie.
Oprogramowanie opracowane zostało do elementu Rapsberry IP ale w przyszłości podobny podzespół (płytkę elektroniczną) zostanie dopracowany i przygotowany do produkcji a także być może do samodzielnego montażu. Twórcy planują zaangażować upadające serwisy urządzeń RTV do świadczenia usług montażu układu do starych odbiorników. Docelowo odbiornik, tuner radia internetowego nie powinien przekroczyć ceny 150 zł.
Do tej pory na rynku jest sporo urządzeń do odbioru radia internetowego. Niestety wszystkie są dość drogie i często nie umozliwiają własnej konfiguracji. Najtańsze kosztują około 200 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz